Debatt: Från forskning till patientnytta med ny teknik

Publicerad: 2025-05-12

Idag går det att behandla, bota och till och med förhindra sjukdomar i allt större utsträckning, tack vare kombinationen av framsteg inom medicinsk forskning och olika teknikområden. Men, vägen för att utveckla, implementera och följa upp nya metoder kantas av onödiga hinder. Det är allvarligt, både för patienter och för samhället i stort. För att Sverige ska fortsätta ligga i framkant i den tekniska utvecklingen kopplat till medicin och hälsa krävs åtgärder.

Tillsammans med de 40 organisationerna i tankesmedjan ”Agenda för hälsa och välstånd” presenterar vi idag en ny rapport med konkreta förslag för att Sverige ska vara konkurrenskraftigt i att utveckla och använda ny teknik som förbättrar prevention, diagnostik och behandling!

Läs rapporten Implementera mera! Vad krävs för att stärka utveckling och användning av ny teknik i syfte att förbättra prevention, diagnostik och behandling?

Läs en sammanfattning av rapporten

Läs debattartikeln i Dagens Industri där vi idag presenterar rapporten

Den 14 maj överlämnar vi rapporten till regeringen via socialminister Jakob Forssmed under en konferens. Har du inte anmält dig än? Gör det här (kan även följas via livestream).

Se en delredovisning av Forska!Sveriges opinionsundersökning, utförd av Sifopanelen

Dela gärna den här sidan: